Disponent není vlastník účtu, zodpovídá se dědicům. Jak to řešit?
Řada manželských či partnerských párů si ukládá peníze na běžný účet, přičemž jeden z partnerů je vlastník účtu a druhý má k němu dispoziční právo. Pokud se však stane, že vlastník účtu zemře, může se stát, že za využití těchto peněz zodpovídá disponent dědicům. To znamená, že je nemůže použít na cokoli, protože není vlastníkem těchto peněz. Řešení ale existuje.
Po oznámení úmrtí majitele běžného účtu tuzemské banky jeho účet automaticky neblokují a nastavené odchozí, ale i příchozí platby obvykle dál pokračují.
Výjimkou jsou transakce, u nichž zesnulý určil, že se mají po jeho smrti zastavit. Otázkou je, jak je to s nakládáním se zůstatky na účtu, jejich výběry, a komu tyto peníze vlastně patří. Zásadní roli v nakládání s těmito penězi sehrává podle bank to, zda k nim má jiná osoba dispoziční právo. A pokud ano, pak banka zohledňuje i jeho rozsah.
„Při zřizování disponenta si majitel účtu může vybrat, zda dispoziční právo po jeho smrti zanikne, nebo zda bude moci disponent s účtem manipulovat i po smrti majitele účtu,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.
To, že po smrti majitele účtu obvykle zůstávají v platnosti nastavené trvalé příkazy, inkasa, potvrzuje mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek. Zároveň ale upozorňuje, že se smrtí obvykle zaniká oprávnění dalších osob, tedy zmiňovaných disponentů. I to se ale dá, jak říká, smluvně ošetřit. „Majitel účtu může nastavit, že i po jeho smrti nezaniknou práva disponentů k účtu a budou k němu mít i nadále přístup, nehledě na ukončení dědického řízení,“ vysvětluje.
Pokud majitel ale nestanoví jinak, s jeho smrtí disponentská práva ostatních osob u jeho banky zanikají. To podle něj dnes bývá i nejčastější praxí, kdy je pak třeba vyčkat na výsledky dědického řízení.
Disponent účtu se zodpovídá dědicům
Podle tiskové mluvčí Partners Banky Terezy Píchalové, jejíž banka nabízí i takzvaný společný účet s více rovnocennými vlastníky, je obvykle druhý z majitelů účtu nakonec i dědicem po zesnulém majiteli.
„Běžně u nás při současné praxi připadá 75 až sto procent zůstatků žijícímu spolumajiteli účtu. Zbytek obvykle získají v dědictví děti,“ nastiňuje Píchalová.
Vysvětluje, že společný účet se dvěma rovnocennými vlastníky se od účtu s jedním vlastníkem a případným disponentem liší hlavně v tom, že polovina z prostředků na účtu držených ke dni úmrtí jednoho z majitelů náleží druhému z vlastníků.
„Má se za to, že polovina prostředků patřila zesnulému spolumajiteli, ale druhý majitel může disponovat s celou částkou na účtu,“ říká za Partners Banku Tereza Píchalová.
To znamená, že za nakládání s polovinou zůstatku se nezodpovídá dědicům, jako je to u zmiňovaného disponenta. Jinak řečeno, s polovinou zůstatku na účtu ke dni úmrtí jednoho z majitelů účtu si může tato osoba nakládat podle svého uvážení. Aniž by tuto částku soud řešil v dědickém řízení. A druhá polovina pak připadne jeho dědicům, kteří vzejdou z dědického řízení.
Disponent, nebo vlastník? Lidé si mohou vybrat
Většina tuzemských bank společný účet s více vlastníky, tedy osobami s rovnocennými právy k účtu, ve své nabídce nemá. Podle mluvčí skupiny ČSOB Moniky Hořínkové ale nabízí její banka i různou úpravu dispozičního práva. A je jen na majiteli účtu, jaký rozsah práv disponentovi přidělí. Například může disponent s účtem plně nakládat přes internetové bankovnictví nebo přes aplikaci banky. Stejně tak i přímo na pobočkách banky.
„Majitel účtu může udělit disponentovi neomezenou dispozici nakládání s účtem, pak má tento disponent, například partner, plný přístup k finančním prostředkům na účtu,“ říká Hořínková.
Na druhé straně má vlastník účtu i možnosti disponenta různě vymezit, kdy například stanoví maximální limity, do kterých může nakládat s prostředky drženými na účtu.
„Disponent tak jako tak disponuje s prostředky na účtu, ale nemůže upravovat parametry produktů, sjednávat nové produkty či zkrátka za majitele účtu dělat a podepisovat jakékoliv změny,“ dodává.
Především je pak třeba pamatovat na to, že po úmrtí vlastníka účtu, tedy osoby, na kterou je účet veden ve smlouvě, musí disponent nakládat s prostředky na účtu tak, aby dědicům prokázal pádný důvod například k jejich výběru či odchozí platbě. V opačném případě by mohlo jít o bezdůvodné obohacení se všemi právními důsledky.
Zdroj: idnes.cz